Що таке літургійне життя і яку участь у ньому має брати християнин?
Вже саме слово “Літургія” пояснює: спільна справа. Не справа окремого священика, церковної прислуги, це спільна частка всіх членів церкви. Всі ми як народ Божий виявляємо своє покликання, беручи участь у спільній молитві.
Літургійне життя – це ні в якому разі не є така собі тусовка людей, перейнятих особливостями церковного співу тощо, і решти людей, які стоять собі окремо. Коли ми так думаємо і не відчуваємо себе частинками літургійної молитви, то це, очевидно, свідчить про проблеми нашої парафіяльної спільноти.
Священик і всі ми творимо два антифони. До речі, те, що ми повторюємо за священиком “Амінь” і “Господи помилуй” – це наче резолюція, підпис народу Божого (вірних) під закликом священика.
Мабуть, багато з нас чули слово “місіонер”. Зразу думаємо, що це натхненний монах, який навертає невірних. Місіонер насправді – це той, хто виконує літургійну місію. Коли ми молимося – ми звершуємо місію, ми не тратимо намарне час, як іноді можна почути закиди: моляться, а нічого не роблять.
Іноді люди не мають дару проповідувати, співати, однак літургійно молитися може кожен. Це чудово підтверджує латинський вислів: як ти молишся, так ти віруєш.
Щоб на кожній парафії зробити літургійне життя і справді живим, слід докласти певних зусиль. Живий священик, живі миряни – саме вони здатні надихнути до спільної молитви.
Часто, коли людина потрапляє в храм, вона не тільки не розуміє, що співається, вона ще й не бере ніякої участі. Є чудова традиція соборного співу, коли співає уся церква. І це дуже важливо, бо кожен вірний бере участь у Літургії.
І тут важливо, щоби люди мали перед своїми очима тексти, як друковані, так і цифрові для молоді. Коли ми читаємо текст, ми роздумуємо над ними – і це оживляє нашу молитву.
Гаджети, звісно, це дуже зручно, але книга – це значно більш сенсове та естетичне явище. Тому краще все-таки церковним співцям користуватись текстами друкованими.
Літургійне життя – це молитовне життя спільноти, покликання кожного з нас свідчити і проповідувати через спільну молитву. Саме тому молитву у храмі ніколи не зможе замнити лише приватна молитва.
Підготувала Тетяна Трачук
За матеріалами: youtube